Výstavba 25metrového bazénu za Lužánkami začíná, hotovo by mělo být do dvou let

1. 10. 2021

Slavnostní poklepání základního kamene nového 25metrového bazénu za Lužánkami proběhlo 30. 9. ve 14 hodin. Nový bazén Městského plaveckého stadionu Lužánky by měl pomoci s nedostatkem plaveckých ploch v Brně. Bude doplňovat současný areál s 50metrovým bazénem, který se dočká modernizace a navýšení kapacity šaten. Rekonstrukce čeká i přilehlé parkoviště, pochozí lávku, schodiště a přístupové plochy, které budou bezbariérové.

Nová plovárna bude sloužit nejen sportovcům, ale také veřejnosti.  Hlavním důvodem výstavby je nedostatek sportovišť pro plaveckou výuku na základních, středních a vysokých školách. Vedle pětadvacetimetrového bazénu vznikne ještě jeden šestnáctimetrový, který bude sloužit těm nejmenším plavcům a výuce školního plavání.

Zástupci města však doufají, že novým plaveckým bazénem podpoří i nárůst členské základny organizovaného plavání. Cílem je vybudovat sportoviště, které Brňanům poskytne širokou nabídku plaveckých sportů. V bazénu si budou moci zaplavat děti, zároveň poslouží jako zázemí i vrcholovým sportovcům, a to jak v individuálních, tak kolektivních sportech.

Nová budova bude propojena se současným plaveckým stadionem z roku 1978. Díky 25metrovým dráhám se v Brně budou moci pořádat mezinárodní plavecké soutěže. Nový bazén totiž bude sloužit jako rozplavbový, který je při těchto typech soutěží podmínkou. Jeho rozměry proto byly navrženy tak, aby splnily pravidla Mezinárodní plavecké federace. Bazén bude mít 8 drah o šířce 2,5 metru, hloubka se bude pohybovat od 1,2 do 1,6 metru. U nového bazénu bude navíc k dispozici i tribuna pro 200 osob.

Náklady na projekt financuje město Brno s finanční podporou Národní sportovní agentury a jsou vyčísleny na 248 milionů bez DPH (z toho 90 milionů Kč tvoří dotace Národní sportovní agentury). Plánovaná doba ukončení stavebních prací a předání do provozu je v květnu 2023. Celková částka zahrnuje také náklady na rekonstrukci vstupních prostor, terasy a šaten u stávajícího bazénu. Modernizovány budou přilehlé plochy, chodníky a parkovací místa.

Vizualizace najdete ve starší tiskové zprávě.

Tato aktualita se vztahuje k projektu:
Nový bazén a aquapark Lužánky