Finále šifrovací hry Brno, co není, dovedlo hráče ze Špilberku na Novou radnici

9. 12. 2018

87 týmů na startovní čáře, 11 šifer, jedno slunečné prosincové odpoledne, usilovné přemýšlení a spousta dobrých nápadů. V sobotu 8. prosince se konalo velké finále podzimní části šifrovací hry Brno, co není. V průběhu října a listopadu se díky ní mohli lidé seznámit s dalšími strategickými projekty Brna, na které nestihla „přijít řeč“ při jarním šifrování. Šifry ve finále pak byly motivovány starší brněnskou historií a velkými projekty jako třeba připojení Brna na železnici nebo rozšíření města o okolní vesnice.

Velké finále vyvrcholilo slavnostním vyhlášením vítězů v šest hodin večer na pódiu vánočních trhů na náměstí Svobody. Z 87 týmů na startu jich do cíle v časovém limitu dorazilo 15. Na třetím místě doběhl tým MurmaŇi, na druhém My jsme tady špatně a na prvním místě s nejlepším časem tým Seznam fen. Kompletní pořadí všech soutěžících týmů najdete zde.

Než si však vítězové mohli vybrat své zážitkové odměny, museli pěkně zabrat. Po odstartování hry v jednu hodinu odpoledne na Špilberku je čekaly napřed čtyři šifry rozmístěné na hradě. Díky jejich vyluštění se dostali do kasemat, kde se museli poprat s dalšími čtyřmi šiframi. A po opuštění hradu zbývaly ještě tři poslední stanoviště – v parku pod Špilberkem, u parkovacího domu Domini na Husově a na nádvoří Nové radnice u kašny s alegoriemi dvanácti měsíců. Z kasemat se sice v časovém limitu proluštilo jen 15 týmů, uvnitř ale nikdo uvězněný nezůstal. Šifrovacímu úsilí navíc přálo počasí – zatímco den před finále bylo sychravo a mlhavo, sobotní odpoledne přivítalo všechny sluncem a Špilberk nabízel krásné výhledy na prosincové Brno.

Nejrychlejší tým Seznam fen dokončil luštění poslední šifry minutu po půl čtvrté odpoledne – a byla to opravdu výjimečná rychlost, protože autoři šifer odhadli právě půl čtvrtou jako nejrychlejší možný čas, pokud se někomu bude opravdu dařit. „Nejtěžší byla jedna z šifer v kasematech, kterou bylo nutné poskládat. Pomohlo nám, že jsme uhodli finální heslo a z toho jsme odvodili postup,“ zhodnotil dojmy ze hry Pavel z týmu Červený trpaslík.

Téměř na konec došel i rodinný tým Čechovi, kteří skončili až k předposlední šifře, protože jim skončil časový limit.“Nejvíc nás bavila šifra s oblečením. A nebo ta s telefonním číslem. Kdyby se hrálo na jaře, pokračovali bychom určitě dál,“ shodli se Čechovi.

Do dalšího kola se chystá trénovat i zastupitelka pro marketing Kristýna Švarcová, která s radním pro investice Davidem Grundem na pódiu předávala ocenění vítězům. „Mám ráda únikové hry a šifrovačky. Ale jestli bude další pokračování hry a budeme s Davidem soutěžit, to už abychom začali trénovat, když jsme viděli ty šifry a jejich obtížnost,“ zhodnotila při vyhlašování výsledků.

„Máme rádi řešení problémů, takže nás baví šifrování. Chtěl bych vyzvat všechny, aby řešili problémy, někdy za to můžete i něco vyhrát,“ poděkoval vítězný tým Seznam fen za cenu, kterou si vybrali – přenocování s muzeu Anthropos přímo pod mamutem s promítáním filmu a snídaní.

Druhý tým My jsme tady špatně si vybral jako výhru výstup na pavilon Z na brněnském výstavišti. A MurmaŇi se podívají do hráze brněnské přehrady. To ale nebude všechno – budou navíc vyvezeni do výšky 50 metrů nad přehradní hráz, kde je čeká výjimečná vyhlídka. Poté plošina sjede o 20 metrů, spustí záchranný vak a úkolem účastníků bude sklouznout se vakem z 30 metrů na zem.