Lovci šifer se vydali do Bohunic a vyznačili obrys atletické haly

6. 11. 2018

V pondělí odpoledne se poblíž bohunického kampusu sešli soutěžící z pěti týmů, které si nejrychleji poradily se šiframi druhého kola podzimní části soutěže Brno, co není. Vyzkoušeli si práci silničářů při obnově vodorovného dopravního značení, dozvěděli se, jak vyrůstaly moderní budovy v Bohunicích i to, jaké mají architekti v okolí bohunického kampusu další plány.

Ještě pár hodin předtím, než si přišli pro svou odměnu, stál na místě budoucí atletické haly u bohunického kampusu Masarykovy univerzity cirkus. S odjezdem měl problémy, po deštích byla totiž plocha, na níž vznikne do několika let moderní atletická hala, místy dost podmáčená. I tak ale byla právě tam připravena první část odměny pro soutěžící, kteří nejrychleji vyluštili šifry druhého kola podzimní části soutěže Brno, co není. Té se zatím zúčastnilo přes 160 týmů.

Komplikací bylo, že na podmáčený terén, který byl navíc rozježděný kamiony a maringotkami, nemohl vyjet značkovací vůz Brněnských komunikací, který jinak dopravní značení vytváří. Soutěžící si tak museli vyzkoušet to, co se silničářům stává jen v obtížných situacích: provádět značení ručně pomocí pistole. Všechny týmy se tak postupně podílely na vyznačení části obvodu budoucí haly v terénu.

„Práci s pistolí jsem si raději nevyzkoušela, protože by hrozilo, že bych si barvou poškodila oblečení. Zkusím si to ale alespoň s ručním pojízdným značkovačem a těším se, co nás bude čekat dál. Je to moje první odměna, na jaře jsme sice taky soutěžili, ale teď jsme poprvé soutěžili s cílem vyhrát si odměnu za nejrychleji zvládnutou hru. Jsem ráda, že se nám to povedlo,“ říkala Dominika Čepčarová z Hvězdného týmu.

Hala bude sloužit i k pořádání mezinárodních soutěží a její parametry i uspořádání přímo na místě detailně soutěžícím popsal vedoucí Oddělení přípravy a realizace pozemních staveb Magistrátu města Brna Karel Vlček.

„Nejvýraznějším prvkem plně zastřešené haly bude atletický ovál se šesti drahami, uvnitř něj pak budou sportoviště pro další atletické disciplíny, jako je skok do výšky či do dálky a podobně V současně době je podobná hala v okolí pouze ve Vídni anebo v Ostravě. Tahle ale bude o něco větší než ta ostravská, kapacita bude asi 1500 diváků,“ vysvětloval Vlček.

Pracovníci Brněnských komunikací pak soutěžícím vysvětlili i to, jakým způsobem se ve městě provádí dopravní značení pomocí speciálních vozů. Někteří si mohli vyzkoušet i to, jak se sedí za volantem jednoho z nich, dozvěděli se, jakou má spotřebu barvy i způsoby, jakými se míchá tak, aby obsahovala reflexní vrstvu viditelnou i ve tmě. Na jednom konci plochy připravené pro halu pak pomocí značkovací barvy týmy vytvořily i velký nápis „Hala“.

Další částí odměny byl totiž výstup do 12 patra jedné z budov poblíž bohunického kampusu. Odtud si soutěžící prohlédli nejen výhled na celé Brno, ale mohli sledovat právě i nápis, který vytvořili na ploše budoucí haly.

Mezi účastníky odměny byli tentokrát i soutěžící z týmu Pozri sa, mravce, aha, který zvítězil v celé jarní části soutěže. „Výhra je zajímavá. Vlastně jsme se poprvé pokusili uspět mezi nejrychlejšími, abychom si mohli něco takového zkusit. Řekli jsme si, že obhájit vítězství bude mnohem těžší, než vyhrát poprvé, tak abychom měli alespoň nějakou zálohu. Zatím si vedeme dobře, přijde mi, že podzimní kolo je ještě lepší než na jaře, je to ještě zábavnější, zhodnotil jeden z členů Petr Výmola.

Třetí kolo hry začalo v sobotu 3. listopadu v 17 hodin. Soutěžící tentokrát zavádí do Pisáre, kde vznikne vodácký kanál a sportovně rekreační areál. Odměnu za jeho nejrychlejší zvládnutí si budou moci ti nejrychlejší užít už ve čtvrtek 8. listopadu v Pavilonu Anthropos.

Podzimní část hry Brno, co není bude pokračovat až do 2. prosince, velké finále součástí stovky nejlepších týmů je pak naplánované na 8. prosince. Všechny informace o připravovaných projektech najdou zájemci na webu kopemezabrno.cz. Zájemci, kteří by se do hry ještě rádi zapojili, nemusejí zoufat. Každé kolo mohou totiž do 2. prosince zkusit vyřešit kdykoli a záleží jen na jejich šikovnosti, zda se dostanou mezi ty nejlepší. Potřebují jen mobil s připojením na internet a vytisknutou herní brožuru. Tu je možné stáhnout hra.brnoconeni.cz nebo vyzvednout v pobočkách Turistického informačního centra města Brna na Radnické, u hlavního nádraží a v budově Domini parku.

Tato aktualita se vztahuje k projektu:
Atletický stadion Kampus