Šifrovací hra Brno, co není zná své vítěze

3. 6. 2018

Mezi pavilony brněnského výstaviště v neděli odpoledne zběsile pobíhaly nejlepší týmy hry Brno, co není, aby ve finále soutěže prokázaly svoje schopnosti a pokusily se vybojovat celkové prvenství. To se nakonec podařilo týmu Mravce, který závěrečné kolo zvládl v čase 113 minut.

Do finále se probojovalo celkem 100 nejlepších týmů soutěže, které rovněž absolvovaly všechna čtyři předchozí kola. „Soutěž se mi moc líbila. Nejlepší byla poslední část, Voda v Brně,“ řekl Jiří Ehl z EHL Teamu. „Nejhorší mi přišlo čtvrté kolo, kdy se chodilo podél řeky, a hlavně jeho poslední šifra,“ měl jiný názor Petr Mašek z týmu Bítešáci. „Dneska to vyhrajeme!“ věřil si.

Ve finále čekalo soutěžící celkem 10 úkolů v časovém limitu tři hodiny. První tři týmy si podle pořadí mohly vybrat své odměny – luxusní večeři a prohlídku zatopených sklepení pod Petrovem, let balonem nad městem nebo raut v prostorách jinak nepřístupného vodního kolektoru pod Žlutým kopcem, kterému se podle Tolkienovy ságy Pán prstenů říká Morie. Členové třiceti nejlepších týmů pak získali dárek v podobě „zašifrovaných“ triček s logem Brna, co není.

„Já myslím, že se soutěž povedla, doufám, že jste si dobře zahráli,“ řekl při slavnostním vyhlašování primátor Petr Vokřál. „Všem vám gratuluji. Také jsem měl tu čest zahrát si jednu část a musím říct, že to dá zabrat, takže vám blahopřeji a doufám, že se nevidíme naposledy,“ dodal k soutěžícím.

„Z výhry máme radost. Cítíme se vítězně,“ smáli se mladíci z týmu Mravce, který soutěž ovládl. „Finále bylo obtížnější než předchozí etapy, ale ne o moc. Jako cenu jsme si vybrali návštěvu Morie, protože třeba let balonem si člověk může koupit sám,“ vysvětlili.

Soutěž Brno, co není se konala od sedmého dubna a byla rozdělená do čtyř etap, z nichž každá představovala jeden brněnský strategický projekt – Tramvaj Plotní, Janáčkovo kulturní centrum, Akvapark za Lužánkami a Voda v Brně. Vítězové každé etapy dostali zážitkovou odměnu, například návštěvu garáží pod JKC. Do hry se registrovalo celkem přes 300 týmů, jež dohromady odehrály 680 hodin. Kromě Brňanů se zúčastnily také týmy zkušených luštitelů z jiných částí republiky, například z Prahy, či dokonce týmy ze Slovenska.

Přes letní prázdniny budou všechny šifry, kterým účastníci v prvních čtyřech kolech čelili, elektronicky k dispozici. Na podzim se pak chystají nová čtyři kola hry sloužící k propagaci dalších čtyř městských strategických projektů.