S čím musí nyní počítat řidiči v Brně? Rozšíří se D1 a opraví se povrchy na Zvonařce i kanalizace na Gajdošově

26. 7. 2023

S mnoha omezeními musejí počítat řidiči v Brně i blízkém okolí. Několik dopravních staveb už začalo, na jiných místech se teprve rozezvučí stavební stroje. V úseku D1 mezi mimoúrovňovými křižovatkami Brno-centrum (exit 194) a Brno-jih (exit 196) bude od začátku srpna omezený průjezd kvůli rozšiřování dálnice. A ještě letos začnou i některé další stavby zasahující do dopravy v Brně.

Zásadní omezení čeká na řidiče od 1. srpna na dálnici D1 v úseku mezi exity 194 a 196. Nyní čtyřpruhová dálnice se zde rozšíří na šestipruhovou. Kapacita této komunikace je téměř vyčerpaná a je nutné ji zvýšit, aby se řidiči vzájemně neomezovali. Součástí rozšíření D1 je i přestavba mimoúrovňových křižovatek. Připravují se také další úseky, přestavby křižovatek a v předstihu i opravy a rekonstrukce mostů na území celého města. Projekt bude rozdělený do více etap. První z nich startuje nyní. Dálnice se zúží, ale stále zůstanou zachovány dva jízdní pruhy v každém směru. Uzavřeny budou nájezdové rampy na dálnici ve směru na Ostravu z ulice Vídeňské a ve směru na Prahu z ulice Hněvkovského. Rozšíření by mělo být hotové v roce 2025.

Některé stavby jsou dlouhodobé a pokračují i v letošním či příštím roce. Příkladem jsou Velký městský okruh (VMO) Tomkovo náměstí – Rokytova, Bauerova či Žabovřeská, ta bude od 1. do 22. srpna uzavřená od výjezdu z Pisáreckého tunelu po Bráfovu. Neprůjezdný bude i tunel Hlinky pro směr do centra a provoz se převede přes křižovatku Hlinky–Pisárecká. Aktuální omezení na jednotlivých úsecích VMO najdete na kopemezabrno.cz. Pokračuje také stavba protipovodňových opatření v oblasti Poříčí (momentální uzavírka platí do 31. srpna, poté budou následovat další fáze) nebo oprava mostu Otakara Ševčíka (přesunutí prací na druhou polovinu mostu se předpokládá na jaře příštího roku).

Řada staveb byla zahájena na začátku léta. To se týká například prodloužení tramvajové trati na Merhautově (současná etapa potrvá do 10. září, celá rekonstrukce do konce roku 2024), opravy vozovky na Sportovní (do 7. srpna), prací na dilatačních závěrách mostů na Hradecké (do 31. srpna) či oprav povrchů a zastávky na Štursově (do 15. října). Do konce srpna také poběží rekonstrukce kanalizace a vodovodu na Bohunické nebo uzavírka jízdního směru do Bystrce po Staré dálnici v úseku Veselka–Žebětínská. Do 13. srpna budou dělníci opravovat povrchy na Vídeňské.

Vedle toho ještě letos začnou další projekty. Od 5. do 31. srpna bude Ředitelství silnic a dálnic opravovat povrchy na Opuštěné a Zvonařce. Z obou ulic bude zakázané levé odbočení v obou směrech, provoz bude zachován v režimu 1+1 (jeden jízdní pruh v každém směru). Trnitá bude v termínu 19.–31. srpna uzavřená zcela. Kvůli souběhu s pracemi na Paláci Trnitá navíc od 19. do 24. srpna nebude umožněn vjezd do Vaňkovky ani výjezd z ní právě na této straně.

Bystrckou řidiči v souvislosti s prodlužováním vodovodního řadu projedou od 2. do 3. září pouze ve směru do centra. V druhé polovině roku se zcela uzavře sjezd z Hradecké na Hapalovu ve směru do centra. Ředitelství silnic a dálnic zde bude sanovat opěrnou zeď. Souvislá oprava povrchů čeká v září Žebětínskou, od 1. září do 31. října pak Mikulčickou a od 11. září do 11. října Chironovu. V termínu 1. října 2023 – 30. listopadu 2024 se bude na Gajdošově kvůli rekonstrukci kanalizace, vodovodu a komunikace jezdit v režimu 1+1.

Výhled na rok 2024 – připravované stavby a jejich investoři

 

Interaktivní přehled omezení na letošní a příští rok najdete na tomto odkazu.