Velký

městský

okruh

Velký městský okruh

DopravaMaloměřice a ObřanyŽabovřesky
Odšpuntujeme Žabovřeskou, kde dnes auta přejíždí ze čtyř pruhů do dvou. Připravuje se také další část brněnského okruhu u Tomkova náměstí.

 

Kroužit kolem Brna autem je trošku jako kroužit okolo horké kaše. I na pár místech Velkého městského okruhu se řidič může spálit a uváznout v zácpě. Někdy ani půlhodinka žádná míra. To prozatím platí i pro Tomkovo náměstí v Husovicích a Žabovřeskou ulici v Žabovřeskách, která spojuje auta ve špičce do stovky metrů dlouhých kolon. Brzy ale přijde změna.

Na Žabovřeské dnes přejíždí řidiči ze čtyř pruhů do dvou. Silnici kolem Svratky ale rozšíříme a tramvaj, která doteď autům tak trochu překážela, se zanoří do tunelu pod Wilsonovým lesem. Na Tomkově náměstí na to půjdeme naopak a celý okruh vyzvedneme nad zem. Od Husovických tunelů až k Rokytově ulici na Vinohradech pojedou řidiči po mostě. Slavné židenické Tour de Zácpa tak konečně odzvoní.

Co vám to přinese?

  • Na Žabovřeské si ráno nebo navečer postojíte v koloně klidně i čtvrt hodinky. A nechceme to svádět na pověstnou znalost pravidel zipu mezi českými řidiči. Zúžení okruhu zkrátka není ideální. A tím, že silnici rozšíříme, ušetříme lidem spoustu času.
  • Od Husovických tunelů až k Rokytově ulici v Židenicích dnes musejí řidiči projet přes čtyři větší křižovatky. A na světlech si v zácpách pěkně počkají. Když budeme mít tuhle část okruhu na mostě, pofrčí na jeden zátah až k patě Vinohrad. Vydechnou si nejen lidé za volantem, ale i Žideničtí, kterým dnes čekající auta kouří pod okny.
  • Možná se to na první pohled nezdá, ale dostavba Velkého městského okruhu pomůže řešit i znečištění vzduchu v Brně. Nejvíc prachu a zplodin totiž auta vypustí při neustálém brždění a popojíždění v kolonách. Pokud projedou městem plynule, rychlostí kolem sedmdesáti kilometrů za hodinu, bude to to nejlepší, co můžeme pro naše ovzduší udělat.

Kolik to bude stát?

Stavba nadjezdu na Tomkově náměstí a protažení mostu až k Rokytově ulici:

  • 1,8 mld. Kč bez DPH

Projekt Žabovřeské má dvě části:

  • V první se opraví i silniční most přes okruh, vyjde na 415 milionů korun.
  • V druhé dojde na rozšíření silnice kolem Svratky a vyhloubení tramvajového tunelu. To celé za dvě miliardy korun.

Kdy bude hotovo?

  • Tomkovo náměstí a Rokytova – v létě 2021 bude předáno staveniště a začne stavba
  • Žabovřeská 2024

Okruh, co bude

Dostavba Velkého městského okruhu je, jednoduše řečeno, projekt na dlouhé lokte. Jen výkup potřebných pozemků na další části může trvat roky. I desetiletí. Jak to bude celé vypadat, až bude hotovo, můžete zjistit tady.

Uzavírky k projektu

Aktuality k projektu

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II

Centrum pro

materiálové

využívání

odpadů