Transformace

parovodů

na horkovody

Transformace parovodů na horkovody

InfrastrukturaBosonohyBrno - JihBrno - SeverBrno - StředČernoviceLíšeňMaloměřice a ObřanyTuřany
Století páry v Brně končí! Teplárny Brno mění poslední staré parovodní trubky za nové horkovody. A Brňáci připojení na centrální rozvody tepla budou šetřit peníze i životní prostředí.

V třicátých letech potřebovalo město kvanta páry pro své textilky. A brněnské teplárny se o to postaraly. K zemi šla řada továrních komínů a lidem se začalo lépe dýchat.

Dnes nám z textilní historie města zbývá přibližně čtyřicet kouřících trubek, ze kterých uniká do vzduchu pára z odvedeného parovodního kondenzátu. Teplárny proto už devátým rokem mění zastaralé potrubí za moderní horkovody. Ještě jich musí položit asi čtyřiadvacet kilometrů. Brňáci díky tomu méně protopí a třeba tak oželí i ty tajemné parovodní výduchy.

Co vám to přinese?

  • Brněnským teplárnám slovo inflace moc neříká. Teplo Brňákům nezdražily už od roku 2012. A v roce 2017 dokonce o 5 procent zlevnily. Modernizace rozvodů jim pomáhá v tomto trendu pokračovat a držet cenu tepla na příznivé úrovni.
  • Parovody jsou staré a předimenzované – měly přeci jen zásobovat textilní továrny. Každá domácnost, kterou teplárny přepojí na moderní horkovod, ušetří za topení v průměru 8 až 15 procent. To dělá až 2 000 korun ročně.
  • Představte si situaci, kdy z chodníku začne prýštit vřelá pára. Tak tohle se vám s horkovodem nestane. Voda, která v nich proudí, má totiž mnohem nižší teplotu. Rozvádění tepla po Brně tak bude ještě o něco bezpečnější.
  • Šetřit nebudeme jen peněženky Brňáků, ale i životní prostředí. Na každý vyměněný kilometr parovodů vypustí teplárenské komíny každý rok do vzduchu o 336 tun oxidu uhličitého méně. Až nahradíme všechny staré rozvody, bude to, jako kdyby městem jezdilo o 10 tisíc aut méně.
  • Projekt pomůže rozvoji Brněnské metropolitní oblasti (více zde).

Kolik to bude stát?

Jde o zatím největší projekt Tepláren Brno. Celkem je to bude stát zhruba 2 miliardy Kč.

Kdy bude hotovo?

2027

Stránka, co je

Pokud vám přijde, že víc se o teple v Brně už snad ani dozvědět nemůžete, rádi vás vyvedeme z omylu. Teplárny Brno mají super stránku, kde se o nich dozvíte první poslední. Tak klikněte zde a mrkněte na ně!

 

 

Aktuality k projektu

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

BRNĚNSKÁ TŘÍDA

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II