Telematické

řízení

dopravy

Telematické řízení dopravy

DopravaBrno - Střed
Řidičům v Brně pomůžou nové technologie - zařídí zelenou vlnu, navedou je k volným parkovacím místům a odkloní dopravu od ucpaných ulic.

Epické zácpy, jako byla stokilometrová a deset dní trvající kolona mezi Pekingem a městem Čang-ťia-kchou, v Brně naštěstí nemáme. Přesto ale dokáže místní doprava šoféry i cyklisty čas od času pořádně potrápit. Proto plánujeme zprovoznit pěknou řádku technologických vychytávek, které mimo jiné zařídí zelenou vlnu, navedou řidiče k volným parkovacím místům a odkloní dopravu od ucpaných ulic nebo nehod.

Jen si to představte. Semafory na křižovatkách budou dávat přednost městské hromadné dopravě a sladí svůj chod tak, abyste nečekali každou chvíli na červené. Dopravu pohlídají a vyhodnotí nové kamery, ze kterých veškerá data posviští po optických kabelech rovnou do řídicího střediska. Všechno v reálném čase. Díky speciálnímu systému se město dozví, kolik lidí využívá místní cyklostezky. Zkrátka a jednoduše – město bude mít o dopravě ve svých ulicích větší přehled a provoz bude díky novým technologiím plynulejší a bezpečnější a parkování rychlejší.

Co vám to přinese?

  • Už dnes kamery v ulicích města sbírají užitečná data o dopravě, která se sbíhají v centrále Brněnských komunikací. Dispečeři potom s jejich pomocí usměrňují provoz tak, aby všichni projeli co nejrychleji a nejpohodlněji. Díky telematice získají více informací a vše bude fungovat mnohem efektivněji.
  • Brněnská městská hromadná doprava je kvalitní už dnes, technologické novinky však dodají onu pověstnou třešinku na dortu. Trolejbusy, autobusy i tramvaje díky nim projedou městem rychleji a MHD tak přiláká další cestující.
  • Brněnské ulice budou díky telematickému řízení dopravy bezpečnější pro všechny – řidiče, cyklisty i chodce.
  • A pokud už se něco někde přeci jen stane, hasiči, záchranka nebo policie prosviští díky novým semaforům přes křižovatky mnohem rychleji.
  • Projekt pomůže rozvoji Brněnské metropolitní oblasti (více zde).

Co to bude stát?

Necelou miliardu korun, ale 85 procent chce město zaplatit s využitím dotace z Operačního programu Doprava.

Kdy bude hotovo?

Projekt by měl být kompletně realizován do konce roku 2023.

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II

Centrum pro

materiálové

využívání

odpadů