Telematické řízení dopravy

Brno - Střed
Řidičům v Brně pomůžou nové technologie - zařídí zelenou vlnu, navedou je k volným parkovacím místům a odkloní dopravu od ucpaných ulic.

Epické zácpy, jako byla stokilometrová a deset dní trvající kolona mezi Pekingem a městem Čang-ťia-kchou, v Brně naštěstí nemáme. Přesto ale dokáže místní doprava šoféry i cyklisty čas od času pořádně potrápit. Proto plánujeme zprovoznit pěknou řádku technologických vychytávek, které mimo jiné zařídí zelenou vlnu, navedou řidiče k volným parkovacím místům a odkloní dopravu od ucpaných ulic nebo nehod.

Jen si to představte. Semafory na křižovatkách budou dávat přednost městské hromadné dopravě a sladí svůj chod tak, abyste nečekali každou chvíli na červené. Dopravu pohlídají a vyhodnotí nové kamery, ze kterých veškerá data posviští po optických kabelech rovnou do řídicího střediska. Všechno v reálném čase. Díky speciálnímu systému se město dozví, kolik lidí využívá místní cyklostezky. Zkrátka a jednoduše – město bude mít o dopravě ve svých ulicích větší přehled a provoz bude díky novým technologiím plynulejší a bezpečnější a parkování rychlejší.

Co vám to přinese?

  • Už dnes kamery v ulicích města sbírají užitečná data o dopravě, která se sbíhají v centrále Brněnských komunikací. Dispečeři potom s jejich pomocí usměrňují provoz tak, aby všichni projeli co nejrychleji a nejpohodlněji. Díky telematice získají více informací a vše bude fungovat mnohem efektivněji.
  • Brněnská městská hromadná doprava je kvalitní už dnes, technologické novinky však dodají onu pověstnou třešinku na dortu. Trolejbusy, autobusy i tramvaje díky nim projedou městem rychleji a MHD tak přiláká další cestující.
  • Brněnské ulice budou díky telematickému řízení dopravy bezpečnější pro všechny – řidiče, cyklisty i chodce.
  • A pokud už se něco někde přeci jen stane, hasiči, záchranka nebo policie prosviští díky novým semaforům přes křižovatky mnohem rychleji.

Co to bude stát?

Necelou miliardu korun, ale 85 procent chce město zaplatit s využitím dotace z Operačního programu Doprava.

Kdy bude hotovo?

Projekt by měl být kompletně realizován do konce roku 2023.

Další strategické projekty

Atletický stadion Kampus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba v lokalitě Kamenný vrch II

Lokalita Kamenný vrch II je jednou ze základních rozvojových lokalit bydlení města Brna a plány na její zástavbu sahají již do roku 1989.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu