CHYTRÁ ČTVRŤ

ŠPITÁLKA

RUGGEDISED

Chytrá čtvrť Špitálka – RUGGEDISED

InfrastrukturaBrno - Střed
Vytváření chytrých, odolných měst pro všechny. Proměna části teplárenského areálu na Špitálce v supermoderní chytrou čtvrť, kde nebudou nové technologie používány jen tak halabala, ale poslouží budoucím obyvatelům i přírodě?

Může to znít jako sci-fi, ale v Brně je to realita. Plán na přestavbu Špitálky vzniká jako součást projektu RUGGEDISED. Spojilo se v něm šest měst, aby ukázalo Evropě, jak se dají stavět metropole, které spotřebují méně energie, vyprodukují méně emisí, je v nich méně hluku a celkově se v nich tak nějak příjemněji a ohleduplněji žije.

Dnes v projektu hrají první housle Rotterdam, Umeå a Glasgow. Odtud také první tři písmena z jeho zkratky. O těch zbývajících šest se postaraly anglická slova: Generating Exemplar Districts In Sustainable Energy Deployment – neboli výstavba ukázkových čtvrtí se zapojením udržitelných energií.

Zmíněná tři města slouží jako laboratoře chytrých řešení od energií nebo dopravy až po digitální technologie. Uvedenou trojicí se nyní inspirují také Gdaňsk, Parma a právě naše Brno.

Zajímají vás další novinky? Nebo doprovodné aktivity? Vše najdete na nově vzniklém webu respitalka.brno.cz. Právě tam můžete i vy napsat svůj inovativní nápad pro Špitálku.

CO VÁM TO PŘINESE?

  • Věříme, že vznikne moderní a živoucí čtvrť, která svým obyvatelům i návštěvníkům umožní pohodlně bydlet, využívat služeb, pracovat i trávit volné chvíle.
  • Místo, kde se bude šetrně nakládat s přírodními zdroji, kde se v co největší možné míře využijí obnovitelné zdroje energie.
  • Jedním z cílů je i vytvoření „katalogu chytrých řešení“, která se osvědčila a je možné je aplikovat i v jiném prostředí.

KOLIK TO BUDE STÁT?

  • Plánovací fáze projektu je plně financována Evropskou komisí. Brňané nemusí platit ani korunu.

KDY TO BUDE HOTOVO?

  • 20. března 2019 Rada města Brna schválila výsledky jednofázové urbanistické ideové soutěže pro oblast Špitálka.
  • Projekt samotný bude ukončen k říjnu 2021 vypracováním Investičního a Replikačního plánu.
  • Výstavba pilotní čtvrti Špitálka by měla začít po roce 2023.

Aktuality k projektu

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

BRNĚNSKÁ TŘÍDA

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II