Tramvajová trať do kampusu

Bohunice
Desetitisíce studentů, výzkumníků, lékařů i pacientů, které denně míří k bohunickému kampusu, tam nově doputují i šalinou.

 

Je to takové stěhování národů v malém. Denně se v bohunickém kampusu sejde 40 tisíc lidí, jedou každé ráno našlapanými autobusy a trolejbusy nebo chytají nervy v dopravní zácpě. A stojí jim to za to. Jako by tu každý den koncertovali Rolling Stones. Nebo se sem sjelo celé Znojmo.

Realita je ale prostší. Všichni tihle cestující jsou studenti a pedagogové, pacienti či lékaři, Brňáci mířící za svými povinnostmi, nákupy nebo jen tak na kávičku. A přestože se do kampusu každý den přepravuje docela slušná masa lidí, doposud nejezdí do této lokality tramvaj.

Už brzy se to ale změní, bude se totiž stavět více než 900 metrů dlouhá tramvajová trať z dopravního uzlu Osová, která se pod Mikuláškovým náměstím zanoří pod povrch. Na trati vzniknou dvě nové zastávky, jedna z nich přímo v tunelu. A protože není díra jako díra, bude se tenhle tunel stavět technologií podzemních pilotových stěn tak, aby stavba co nejméně zatěžovala lidi z okolních domů. Tak se těšte na novou linku šaliny s podzemní zastávkou v tunelu, co zatím není.

Co vám to přinese?

  • Autobusy a trolejbusy, které dnes míří ke kampusu, jsou beznadějně přeplněné. Zahušťují navíc i provoz na silnicích. Prodloužení tramvajové trati dopravě ulehčí a cestující si třeba po cestě do práce nebo do školy přečtou i knížku nebo skripta.
  • Co jezdí pod zemí, nedělá randál. Tak by se dala ve zkratce shrnout hlavní výhoda toho, že nový úsek trati povede velkou část cesty tunelem v hloubce až 9 metrů. Lidé z okolních domů se tak nebudou muset bát hluku od projíždějících tramvají.
  • Radovat se přitom mohou nejen Brňáci, ale i přespolní. Kampus bude mít díky prodloužené tramvaji konečně přímé spojení s hlavním nádražím.

Kolik to bude stát?

Přibližně 1,4 mld. Kč. Stavba bude spolufinancována z EU, 85 % nákladů pokryje dotace Operačního programu Doprava.

Kdy bude hotovo?

Tramvají se do kampusu svezete v roce 2022.

Další strategické projekty

Atletický stadion Kampus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba v lokalitě Kamenný vrch II

Lokalita Kamenný vrch II je jednou ze základních rozvojových lokalit bydlení města Brna a plány na její zástavbu sahají již do roku 1989.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu