Tramvajová

trať

do Kampusu

Tramvajová trať do kampusu

DopravaBohunice
Desetitisíce studentů, výzkumníků, lékařů i pacientů, které denně míří k bohunickému kampusu, tam nově doputují i šalinou.

 

Je to takové stěhování národů v malém. Denně se v bohunickém kampusu sejde 40 tisíc lidí, jedou každé ráno našlapanými autobusy a trolejbusy nebo chytají nervy v dopravní zácpě. A stojí jim to za to. Jako by tu každý den koncertovali Rolling Stones. Nebo se sem sjelo celé Znojmo.

Realita je ale prostší. Všichni tihle cestující jsou studenti a pedagogové, pacienti či lékaři, Brňáci mířící za svými povinnostmi, nákupy nebo jen tak na kávičku. A přestože se do kampusu každý den přepravuje docela slušná masa lidí, doposud nejezdí do této lokality tramvaj.

Už brzy se to ale změní, bude se totiž stavět více než 900 metrů dlouhá tramvajová trať z dopravního uzlu Osová, která se pod Mikuláškovým náměstím zanoří pod povrch. Na trati vzniknou dvě nové zastávky, jedna z nich přímo v tunelu. A protože není díra jako díra, bude se tenhle tunel stavět technologií podzemních pilotových stěn tak, aby stavba co nejméně zatěžovala lidi z okolních domů.

Co vám to přinese?

  • Autobusy a trolejbusy, které dnes míří ke kampusu, jsou beznadějně přeplněné. Zahušťují navíc i provoz na silnicích. Prodloužení tramvajové trati dopravě ulehčí a cestující si třeba po cestě do práce nebo do školy přečtou i knížku nebo skripta.
  • Co jezdí pod zemí, nedělá randál. Tak by se dala ve zkratce shrnout hlavní výhoda toho, že nový úsek trati povede velkou část cesty tunelem v hloubce až devět metrů. Lidé z okolních domů se tak nebudou muset bát hluku od projíždějících tramvají.
  • Radovat se přitom mohou nejen Brňáci, ale i přespolní. Kampus bude mít díky prodloužené tramvaji konečně přímé spojení s hlavním nádražím.
  • Projekt pomůže rozvoji Brněnské metropolitní oblasti (více zde).

Kolik to bude stát?

Přibližně 1,8 mld. Kč. Stavba bude spolufinancována z EU, téměř 1,2 mld. Kč pokryje dotace Operačního programu Doprava.

Kdy bude hotovo?

Tramvají se do kampusu svezete v roce 2023.

Aktuality k projektu

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

BRNĚNSKÁ TŘÍDA

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II