Výstavba parkovišť Park & Ride

Královo PoleLíšeňŽabovřesky
Čím méně aut budeme mít v centru Brna, tím lépe. Postavíme proto parkoviště v místech, kde lidé pohodlně přesednou na MHD.

 

Skvěle se osvědčil zejména v Praze, Vídni nebo Velké Británii. A chceme, aby v Brně fungoval také. Řeč je samozřejmě o systému takzvaných Park & Ride parkovišť. Na nich mohou přespolní šoféři nechat své auto a dál do města pokračovat rychlou a pohodlnou městskou hromadnou dopravou. Řidiči ušetří nervy v kolonách, po cestě přelousknou nejnovější zprávy a Brňákům nebudou auta kouřit pod nos a ucpávat ulice.

Záchytná Park & Ride parkoviště a parkovací domy fungují na principu zaparkuj a jeď. Cesta na nejbližší zastávku MHD proto nebude připomínat přespolní běh. Všechno bude pěkně poblíž, doslova pár kroků od dveří vašeho vozu. První parkoviště tohoto typu by měla vzniknout například u bohunického kampusu, v Králově Poli mezi Purkyňovou a Vodovou, u královopolského nádraží nebo u Zetoru v Líšni.

Co vám to přinese?

  • Do Brna míří denně desetitisíce aut. Střed města přitom není nafukovací a o tamních ulicích to platí dvojnásob. S každým autem, které skončí na jednom z plánovaných Park & Ride parkovišť, budou kolony v centru o něco kratší.
  • Méně aut v centru znamená i čistší vzduch. A to nejen proto, že bude méně kouřících výfuků. Nejhorším zdrojem polétavého prachu a zplodin z dopravy je totiž právě neustálé popojíždění v kolonách. Čím plynuleji auta Brnem projedou, tím lépe se nám bude dýchat.
  • Výhodné to bude samozřejmě i pro řidiče. Logika velí, že kdo chce parkovat v centru, ten si připlatí. Pokud odstaví svůj vůz na Park & Ride parkovišti při okraji města, budou ohleduplní nejen k životnímu prostředí, ale i ke své peněžence.

Kolik to bude stát?

Konečná podoba rozpočtu tak rozsáhlého projektu, jakým vybudování P+R parkovišť bezesporu je, není prozatím k dispozici.

Kdy bude hotovo?

Pokud vše půjde dobře, první Park & Ride parkoviště u Zetoru začne fungovat pravděpodobně už letos. Ta další by měla být postavena do konce roku 2022.

 

Další strategické projekty

Atletický stadion Kampus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba v lokalitě Kamenný vrch II

Lokalita Kamenný vrch II je jednou ze základních rozvojových lokalit bydlení města Brna a plány na její zástavbu sahají již do roku 1989.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu