Přestupní uzel a lanovka Pisárky

Brno - Střed
Do bohunického kampusu z Pisárek lanovkou? To není sci-fi, ale plán, jak výrazně zlepšit jeho dostupnost.

Nemusíte se štrachat až kamsi do hor, abyste se mohli svézt lanovkou. Možná vám to bude znít jako sci-fi, ale jednou bude kabinková lanová dráha vozit lidi i z Pisárek do bohunického kampusu. U brněnského výstaviště, poblíž příjezdu z dálnice D1, totiž v budoucnu vznikne důležitý dopravní uzel, kde budou lidé z aut přesedat nejen na tramvaje, ale právě i na plánovanou lanovku s kapacitou až 2 000 cestujících za hodinu.

Lanovka je přitom jen střípek z celé skládačky. První přijde na řadu tramvajová smyčka, díky níž se nebudou muset tramvaje zajíždějící do vozovny otáčet až na Mendlově náměstí.

Následovat budou záchytná parkoviště, takzvaná Park and Ride, kde mohou lidé po příjezdu do Brna nechat své auto a dál pokračovat městskou hromadnou dopravou. První vznikne hned u výstaviště, nedaleko nového vstupu do areálu, kudy se lidé dostanou i k lanovce. Druhé parkoviště bude poblíž fakultní nemocnice – na ulici Jihlavská.

No a lanová dráha celý projekt úspěšně završí jako velké grand finále. Těšíte se na ni stejně, jako my?

Co vám to přinese?

  • Díky nové tramvajové smyčce bude Mendlák a trať kolem výstaviště o trochu klidnější. Tramvaje se otočí mimo náměstí, což bude znamenat méně hluku podél celé trasy až k pisárecké vozovně.
  • Do bohunického kampusu i k výstavišti denně míří desetitisíce lidí. Autobusy a trolejbusy jsou ve špičce často přeplněné k prasknutí. Lanovka dopravě odlehčí a všichni budou mít trochu víc prostoru a dobré nálady.
  • Více záchytných parkovišť Park and Ride mimo centrum města bude znamenat méně kolon a v neposlední řadě také čistější vzduch v celém Brně.

Kolik to bude stát?

Nová tramvajová smyčka přibližně 250 milionů korun a lanová dráha zhruba 500 milionů korun.

  • Více než polovinu nákladů by ale městu mohla pokrýt dotace z některého z evropských či ministerských dotačních programů.

Kdy bude hotovo?

  • Tramvajovou smyčku bychom měli začít stavět někdy okolo roku 2021.
  • U lanové dráhy je zatím příliš brzy na odhady.

Další strategické projekty

Atletický stadion Kampus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba v lokalitě Kamenný vrch II

Lokalita Kamenný vrch II je jednou ze základních rozvojových lokalit bydlení města Brna a plány na její zástavbu sahají již do roku 1989.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu