Nábřeží

Svratky

a brněnské

řeky

Nábřeží Svratky a brněnské řeky

InfrastrukturaBrno - JihBrno - StředMaloměřice a Obřany
Pořádné město potřebuje pořádnou řeku s pořádným nábřežím. Postaráme se o to. A navíc ochráníme město před velkou vodou.

Pořádné město dělá pořádná řeka. Rozporovat to podle nás nemá cenu. Namísto toho jsme šli o krok dál a řekli si, že pořádnou řeku zas dělá pořádné nábřeží. Do roku 2022 zapracujeme na našich dvou veletocích – Svratce a Svitavě. Dodáme tolik potřebný lesk náplavkám a jen tak mimochodem zbudujeme i protipovodňová opatření a zahájíme výstavbu suchého poldru v Chrlicích, bez kterého se to celé neobejde. Chceme sice v Brně velké řeky, ale bez velké vody se docela dobře obejdeme.

Počkat, říkáte si. Povodeň a Brno, to přeci nejde dohromady. Ale věděli jste, že při katastrofických záplavách v roce 1997 zachránil město před rozbouřeným živlem jen krátkodobý podstav vody na Vírské přehradě? Na podobné šťastné náhody se do budoucna nemůžeme spoléhat. A když nám to navíc umožní zkulturnit nábřeží našich řek a přivést k nim pověstnou brněnskou kavárnu, sportovce a turisty, jdeme do toho.
 

Co vám to přinese?

  • Upravíme levý i pravý břeh Svratky od koupaliště Riviéra až k železničnímu viaduktu na Uhelné. Podél řeky vznikne promenáda s kavárnami, parky (poslouží též jako ochrana proti velké vodě) i stezkami pro sportovce. V roce 2016 jsme kvůli tomu vypsali architektonickou soutěž a na vítězný návrh od profesora Ivana Rullera se můžete podívat tady. Vypadá parádně, co říkáte? Řeka se stane organickou součástí města a Brňáci budou mít další místo, kam vyrazit na procházky, za sportem a za zábavou.
  • Proti velké vodě zabezpečíme i Svitavu od Maloměřického mostu na Dolnopolní až po jez Radlas. Při záplavě se voda rozteče do takzvaných berem, tedy zatravněných povodňových parků. Kromě toho rozšíříme jezy a ve stísněných místech postavíme zdi, které před vodou ochrání okolní zástavbu – například i plánovanou čtvrť Nová zbrojovka.
  • Suchý poldr je v podstatě speciálně upravená louka, kde se voda při povodních rozlívá, avšak díky technickým opatřením řízeně. S vodou se tak bude lépe hospodařit a ochráníme i další části města Brna.
  • No a nezapomeneme ani na malé toky, jako je Stará Ponávka. Bez povšimnutí nezůstane ani přírodní památka Holasecká jezera, u kterých se konečně pustíme do revitalizace.
  • Projekt pomůže rozvoji Brněnské metropolitní oblasti (více zde).

 

Kolik to bude stát?

První úseky asi miliardu korun. Se vším všudy přijdou plánované projekty na 5 miliard.

  • Až 85 procent z téhle sumy ale může pokrýt dotace.

 

Kdy bude hotovo?

Půjdeme na to postupně. První úseky dokončíme do roku 2022, na dalších budeme v návaznosti spolupracovat s Povodím Moravy.

 

Voda v Brně

Na těchto stránkách se dozvíte první poslední o protipovodňových opatřeních na Svratce, Svitavě i Ponávce. Tak neváhejte a klikněte si sem!

 

Aktuality k projektu

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

BRNĚNSKÁ TŘÍDA

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II