Proměna

káznice

na kreativní

centrum

Proměna káznice na kreativní centrum

KulturaZábavaŽidenice
Brněnští kreativci (a že jich máme požehnaně) najdou zázemí v novém centru vytvořeném v historicky cenné budově bývalé káznice na Cejlu.

Vězení básníků, kde byli po politických procesech padesátých let uvězněni například Zdeněk Rotrekl nebo Jan Zahradníček. V bývalé káznici na Cejlu, která sloužila monarchii, nacistům i komunistům, najdou zázemí brněnští kreativci. A že jich máme požehnaně! Místu, které bohužel pamatuje mnoho zmařených lidských osudů, vdechnou tvůrčí lidé nový život.

Nebudete na to muset dlouho čekat. Už máme například jasno v tom, jak bude nové centrum vypadat. Vítězný návrh od architektů z pražské kanceláře KAVA ctí původní objekt i jeho atmosféru, přitom jej však maximálně využívá pro jeho nový účel – budova poskytne útočiště výtvarníkům, hudebníkům, designerům, architektům, divadelníkům, produkčním společnostem – zkrátka všem kreativním lidem a veškerému podnikavému kreativnímu průmyslu.

Prostory však využije i široká veřejnost. K dispozici bude knihovna, ateliéry, multifunkční sál, dílny, kavárna, místo pro činnost neziskových organizací působících v oblasti, muzeum a expozice o historii místa a okolní čtvrti a další. Součástí projektu je samozřejmě také uctění památky lidí, kteří byli v objektu vězněni či popraveni za totalitních režimů.

Co to přinese?

  • Káznice žije! Budova bývalého vězení hostí výstavy, společenské akce i divadelní představení. Už dnes tak mají Brňané k dispozici prostor pro kulturní vyžití.
  • Káznice LIVE! streamovací studio vysílá kulturu i v době pandemie.
  • Do objektu se dokonce nastěhovali několikrát filmaři. Václav Marhoul zde například natáčel film Nabarvené ptáče, Jan Hřebejk film Veterán.
  • Pokud jste sami kreativci, je to jasné. Kreativní centrum Brno se může stát vaším novým působištěm. Všichni brněnští příznivci kultury se pak mohou těšit na divadelní představení, výstavy, koncerty, workshopy, semináře anebo prostě na pivo či kávu v prostoru s neopakovatelnou atmosférou.
  • Nové centrum bude i jedním z impulzů pro další rozvoj tak trochu zanedbaného území. Přitáhne do čtvrti nový život, mladé lidi, kulturu.
  • Mladí lidé se poučí o historii místa a umučených hrdinech, na které bychom neměli zapomínat.
  • Projekt pomůže rozvoji Brněnské metropolitní oblasti (více zde).

Kolik to bude stát?

Přibližně 400 milionů korun. Nejméně na polovinu by ale mělo Brno dostat evropské dotace.

Kdy bude hotovo?

2025

 

Aktuality k projektu

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II

Centrum pro

materiálové

využívání

odpadů