Proměna káznice na kreativní centrum

Židenice
Všichni brněnští kreativci (a že jich máme požehnaně) najdou zázemí v novém centru vytvořeném v historicky cenné budově bývalé káznice na Cejlu.

Vězení básníků, kde byli po politických procesech padesátých let uvězněni například Zdeněk Rotrekl nebo Jan Zahradníček. V bývalé káznici na Cejlu, která sloužila monarchii, nacistům i komunistům, najdou napříště zázemí brněnští kreativci. A že jich máme požehnaně! Místu, které bohužel pamatuje mnoho zmařených lidských osudů, vdechnou tvůrčí lidé nový život.

Nebudete na to muset dlouho čekat. Už máme například jasno v tom, jak bude nové centrum vypadat. Vítězný návrh od architektů z pražské kanceláře KAVA ctí původní objekt i jeho atmosféru, přitom jej však maximálně využívá pro jeho nový účel – budova poskytne útočiště výtvarníkům, hudebníkům, designerům, architektům, divadelníkům, produkčním společnostem – zkrátka všem kreativním lidem a veškerému podnikavému kreativnímu průmyslu.

Prostory však využije i široká veřejnost. K dispozici bude knihovna, ateliéry, multifunkční sál, dílny, kavárna, místo pro činnost neziskových organizací působících v oblasti, muzeum a expozice o historii místa a okolní čtvrti a další. Součástí projektu je samozřejmě také uctění památky lidí, kteří byli v objektu vězněni či popraveni za totalitních režimů.

Co to přinese?

  • Káznice žije! Budova bývalého vězení hostí výstavy, společenské akce i divadelní představení. Už dnes tak mají Brňané k dispozici prostor pro kulturní vyžití.
  • V loňském roce a letos se sem dokonce nastěhovali filmaři. Václav Marhoul zde například natáčel film Nebarvené ptáče, Jan Hřebejk film Veterán.
  • Pokud jste sami kreativci, je to jasné. Kreativní centrum Brno se může stát vaším novým působištěm. Všichni brněnští příznivci kultury se pak mohou těšit na divadelní představení, výstavy, koncerty, workshopy, semináře anebo prostě na pivo či kávu v prostoru s neopakovatelnou atmosférou.
  • Nové centrum bude i jedním z impulzů pro další rozvoj tak trochu zanedbaného území. Přitáhne do čtvrti nový život, mladé lidi, kulturu.
  • Mladí lidé se poučí o historii místa a umučených hrdinech, na které bychom neměli zapomínat.

Kolik to bude stát?

Přibližně 400 milionů korun. Na polovinu by ale mělo Brno dostat evropskou dotaci.

Kdy bude hotovo?

2022

 

Další strategické projekty

Atletický stadion Kampus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba v lokalitě Kamenný vrch II

Lokalita Kamenný vrch II je jednou ze základních rozvojových lokalit bydlení města Brna a plány na její zástavbu sahají již do roku 1989.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu