Centrum pro

materiálové

využívání

odpadů

Centrum pro materiálové využívání odpadů

InfrastrukturaŽidenice
Papír do modrých, plasty do žlutých, sklo do zelených a do oranžových kontejnerů nápojové kartony. Abecedu recyklace zvládají Brňáci na jedničku a rok od roku třídí víc. Aby vytříděné odpady získaly nový život, plánujeme teď postavit centrum pro jejich materiálové využití.

 

V areálu společnosti SAKO Brno v Židenicích tak vznikne sběrný dvůr a takzvaná automatická dotřiďovací linka. Odpad se tu bude skladovat ve velkokapacitních zásobnících, ze kterých poputuje na roztřídění. Stroje vyberou plast a papír, který půjde využít na výrobu dalších produktů. Sklo se zpracuje na novém střepišti přímo v místě. A co recyklovat nepůjde, poslouží k produkci tepla pro brněnské domácnosti.

Co vám to přinese?

  • Až 40 tisíc tun odpadků z brněnských domácností nám díky novému centru pro materiálové využití poslouží i v budoucnu a neskončí na skládkách. Brno bude díky tomu ještě ohleduplnější k životnímu prostředí, než je dnes.
  • Budeme mít dost kapacit na skladování odpadů k recyklaci. Automatická linka vše pečlivě roztřídí a výstupní materiál tak bude dostatečně kvalitní a čistý pro nové zpracování.
  • Nové centrum nám pomůže dosáhnout recyklačních cílů, a to jak interních, tak i těch evropských.

 Kolik to bude stát?

  • 288 milionů korun, čtvrtinu však pokryjeme díky dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR

Kdy bude hotovo?                                                       

  • 2023

Další strategické projekty

Atletický

stadion

Kampus

Bytová

výstavba

v lokalitě

Kamenný

vrch II

CHYTRÁ ČTVRŤ

ŠPITÁLKA

RUGGEDISED