Transformace parovodů na horkovody

Transformace parovodů na horkovody

BosonohyBrno - JihLíšeňMaloměřice a ObřanyTuřany
Století páry v Brně končí! Teplárny Brno mění poslední staré parovodní trubky za nové horkovody. A Brňáci připojení na centrální rozvody tepla budou šetřit peníze i životní prostředí.
HRA

Ukaž, jak ti to pálí a odhal záhadu kouřící trubky.

HRÁT HRU

V třicátých letech potřebovalo město kvanta páry pro své textilky. A brněnské teplárny se o to postaraly. K zemi šla řada továrních komínů a lidem se začalo lépe dýchat.

Dnes nám z textilní historie města zbývá přibližně čtyřicet kouřících trubek, ze kterých uniká do vzduchu pára z odvedeného parovodního kondenzátu. Teplárny proto už osmým rokem mění zastaralé potrubí za moderní horkovody. Ještě jich musí položit asi čtyřiadvacet kilometrů. Brňáci díky tomu méně protopí a třeba tak oželí i ty tajemné parovodní výduchy.

Co vám to přinese?

  • Brněnským teplárnám slovo inflace moc neříká. Teplo Brňákům nezdražily už od roku 2012. A vloni dokonce o 5 procent zlevnily. Modernizace rozvodů jim pomáhá v tomto tendru pokračovat a držet cenu tepla na příznivé úrovni.
  • Parovody jsou staré a předimenzované – měly přeci jen zásobovat textilní továrny. Každá domácnost, kterou teplárny přepojí na moderní horkovod, ušetří za topení v průměru 8 až 15 procent. To dělá až 2 000 korun ročně.
  • Představte si situaci, kdy z chodníku začne prýštit vřelá pára. Tak tohle se vám s horkovodem nestane. Voda, která v nich proudí, má totiž mnohem nižší teplotu. Rozvádění tepla po Brně tak bude ještě o něco bezpečnější.
  • Šetřit nebudeme jen peněženky Brňáků, ale i životní prostředí. Na každý vyměněný kilometr parovodů vypustí teplárenské komíny každý rok do vzduchu o 336 tun oxidu uhličitého méně. Až nahradíme všechny staré rozvody, bude to, jako kdyby městem jezdilo o 10 tisíc aut méně.

Kolik to bude stát?

Jde o zatím největší projekt Tepláren Brno. Na nahrazení zbývajících parovodů budou potřebovat ještě 1,1 miliardy korun.

Kdy bude hotovo?

2022

Stránka, co je

Pokud vám přijde, že víc se o teple v Brně už snad ani dozvědět nemůžete, rádi vás vyvedeme z omylu. Teplárny Brno mají super stránku, kde se o nich dozvíte první poslední. Tak klikněte zde a mrkněte na ně!

Horkovody, co budou…

Další strategické projekty

Atletický stadion Kampus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba na Kamenném vrchu

Lokalita nazvaná Kamenný Vrch II, která leží nad ulicí Petra Křivky, je v plánech města dlouhodobě plánována pro výstavbu nových domů.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu