Brno, co není, je tady

Špilberk, Petrov, stará radnice, Trenckova vysušená mumie u Kapucínů. Projít se po Brně, co je (a že je tu už nějaký ten pátek), není přeci žádný problém. My vás chceme ale vůbec poprvé v dlouhé historii naší metropole zavést do Brna, co není.

No jo, říkáte si. Co to ale je, to „Brno, co není“? To máte trochu jako s Libuší: „Vidím město veliké…“ Znáte? Tak my vidíme město, kde nestrávíme mládí v kolonách, kde má řeka pořádné nábřeží, na němž to žije, kde řidiči nemají potíž s vypátráním odstavného parkoviště.

Takové město se neobejde bez strategických projektů. Ty přinesou nové silnice, mosty, bazény, stadiony, tramvajové tratě, nádraží… Takové věci ale stojí pořádný balík peněz a chvíli trvá, než si projdou svými porodními bolestmi a z něčí hlavy se přes rýsovací prkno dostanou až do reality. Jenže dokud se poprvé nekopne do země, pro místní vlastně jako by ani nebyly.

Než se přestřihne páska, jsou stále Brnem, co není. Ale ono někdy dřív, někdy trochu později bude. Jenže to chce ještě strašnou spoustu práce a času. A my chceme, abyste nakoukli pod pokličku dřív, než tu Brno, co zatím není, bude v celé své kráse. Protože věříme, že stojí za to. A věříme také, že všechny tyto projekty po dokončení budou zpříjemňovat život Brňákům snad stejně dlouho jako ten Špilberk nebo Petrov.

 

Projděte se budoucností vašeho města

Všichni víme, že statistika dokáže být pořádná nuda. Nechceme vás proto trápit nalívárnou o kilometráži nových cyklostezek, opravených silnic nebo plánovaných úsecích Velkého městského okruhu. Místo toho pro vás máme pořádnou výzvu.

Vybrané strategické projekty vám představíme přes hry, záhady a hlavolamy. Podíváte se přímo na místo činu, budete šifrovat a namáhat mozkové závity. K tomu se dozvíte něco o budoucnosti Brna a zasoutěžíte si o zážitky, které za peníze nepořídíte. Odhalte s námi Brno, co není!

Více o hře

Mapa strategických projektů

V této mapě najdete vyznačené strategické projekty města Brna. Jak vidíte, neplánujeme toho zrovna málo. Život chceme zlepšovat jak lidem v jednotlivých čtvrtích, například rozšířením kanalizační sítě nebo protažením tramvajových tratí, tak Brňákům celkově. Třeba tím, že postavíme nový koncertní sál a zkulturníme nábřeží našich řek. Stačí kliknout na „špendlík“ v mapě nebo si vybrat ze seznamu níže a o konkrétním projektu se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Nábřeží Svratky a brněnské řeky

Pořádné město potřebuje pořádnou řeku s pořádným nábřežím. Postaráme se o to. A navíc ochráníme město před velkou vodou.

Detail projektu
Brno - JihBrno - StředMaloměřice a Obřany

Nový bazén a aquapark Lužánky

K padesátimetrovému bazénu přibude za Lužánkami další pětadvacítka a k tomu ještě wellness a akvapark.

Detail projektu
ZábavaKrálovo Pole

Janáčkovo kulturní centrum

Postavíme koncertní Sál pro Brno, kde to brněnská filharmonie bude moci konečně pořádně rozbalit.

Detail projektu
KulturaBrno - Střed

Tramvaj Dornych Plotní

Zácpy na Dornychu budou minulostí. Tramvaj přesuneme na Plotní, Dornych bude patřit autům, doprava se zklidní a zrychlí.

Detail projektu
DopravaBrno - Střed

Atletický stadion Campus

Brněnští sportovci budou moci trénovat v nové hale v Bohunicích, která splní náročná kritéria mezinárodní atletické federace.

Detail projektu

Bytová výstavba na Kamenném vrchu

Lokalita nazvaná Kamenný Vrch II, která leží nad ulicí Petra Křivky, je v plánech města dlouhodobě plánována pro výstavbu nových domů.

Detail projektu

Dopravní Terminál Starý Lískovec

U železniční trati ve Starém Lískovci vyroste nová stanice, na kterou navážeme přestupní terminál městské hromadné dopravy.

Detail projektu

Dostavba kanalizace v Brně II

Brno se rozrůstá a s ním musí růst i jeho kanalizační síť – rozšiřovat ji budeme v Bosonohách, Líšni, Obřanech, Tuřanech a na Brně-jihu.

Detail projektu

Fotbalový stadion Lužánky

Děláme vše pro to, aby se brněnská Zbrojovka mohla co nejdříve vrátit na legendární fotbalový stadion za lužáneckým parkem.

Detail projektu

Přestupní uzel a lanovka Pisárky

Do bohunického kampusu z Pisárek lanovkou? To není sci-fi, ale plán, jak výrazně zlepšit jeho dostupnost.

Detail projektu

Proměna káznice na kreativní centrum

Všichni brněnští kreativci (a že jich máme požehnaně) najdou zázemí v novém centru vytvořeném v historicky cenné budově bývalé káznice na Cejlu.

Detail projektu

Sport a rekreace v Pisárkách

U Anthroposu vyroste několik nových sportovišť včetně horolezecké stěny, work-outového hřiště nebo vodáckého kanálu.

Detail projektu

Telematické řízení dopravy

Řidičům v Brně pomůžou nové technologie - zařídí zelenou vlnu, navedou je k volným parkovacím místům a odkloní dopravu od ucpaných ulic.

Detail projektu

Tramvaj do Staré Líšně

Obyvatelé Staré Líšně získají přímé spojení do centra města. A čtvrť se díky tomu bude moct dál rozvíjet.

Detail projektu

Tramvajová trať do kampusu

Desetitisíce studentů, výzkumníků, lékařů i pacientů, které denně míří k bohunickému kampusu, tam nově doputují i šalinou.

Detail projektu

Tramvajová trať Ečerova – Kamechy

Naši projektanti hledají způsob, jak dovést tramvaj až na bystrcké sídliště na Kamechách. Povede pod zemí, takže nebude rušit.

Detail projektu

Transformace parovodů na horkovody

Díky moderním rozvodům tepla budou Brňané šetřit peníze, pomůžeme také životnímu prostředí.

Detail projektu

Trolejbusová trať na Jírovu

Bez přestupů a jednodušeji budou lidé cestovat i do Líšně, trolejbusy dojedou až na Jírovu.

Detail projektu

Velký městský okruh

Odšpuntujeme Žabovřeskou, kde dnes auta přejíždí ze čtyř pruhů do dvou. Připravuje se také další část brněnského okruhu u Tomkova náměstí.

Detail projektu

Vozovna Komín – rekonstrukce

Současná vozovna v Komíně už nestačí dnešním nárokům veřejné dopravy, čeká ji proto velká rekonstrukce.

Detail projektu

Výstavba parkovišť Park & Ride

Čím méně aut budeme mít v centru Brna, tím lépe. Postavíme proto parkoviště v místech, kde lidé pohodlně přesednou na MHD.

Detail projektu